Instalace výstavy Unplugged, Rudolfinum
Pozor na vypínače! (Tomáš Džadoň při přípravě výstavy) • Autor: Matěj Stránský

Zanedlouho bude těmito místnostmi procházet dav milovníků umění zvědavý, jakou další podívanou pro něj Galerie Rudolfinum připravila. Už necelé dva týdny před vernisáží je zřejmé, že půjde o přelomovou záležitost. Rudolfinum se v pozici státní neziskovky vyprofilovalo jako „kunsthalle“ hostící domácí a zahraniční krátkodobé výstavy, jejichž příprava vyžaduje složitou, nákladnou a pro pořadatele vyčerpávající logistiku. Zkušený galerijní tým se ovšem nyní rozhodl vykročit ze zavedené cesty a aktuálně finišuje s přípravami projektu pojmenovaného výstižně Unplugged, čili Odpojeno od proudu.

„Abychom nepodváděli, vypnu vám světlo,“ říká s úsměvem v největším sále Rudolfina kurátor David Korecký směrem k jednomu z vystavujících umělců. Tomáš Džadoň zrovna podlahu pokrývá monumentální instalací ilustrující dlouhodobý a zatím marný boj o zdravější životní prostředí. Světlo bylo na pár okamžiků zapnuto nedopatřením, když o vypínač opřel jeden z panelů. Všechno se tu jinak připravuje s minimálními energetickými náklady: většina z prezentovaných děl byla vytvořena přímo v Rudolfinu a ta, která se sem musela dovézt, se přepravovala na koních nebo na kole.

Environmentální odpovědnost je ale pouze jedním z poselství nové výstavy. Tím hlavním je snaha vystoupit ze stereotypního uvažování, co dnes divák od umění, respektive vůbec od kultury očekává. A jak se ukazuje, stačí trochu pootočit nastavené kormidlo a najednou se před námi otevírá spousta zajímavých možností.

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1809

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte