Amelie Siba a Tea Sofia
Notují si v postojích. (Tea Sofia a Amelie Siba) • Autor: Matěj Stránský

Bez Instagramu by se to nestalo. Na tomhle faktu se shodnou obě. Právě tam totiž začaly před dvěma roky uveřejňovat první skladby, které rychle získaly fanoušky a postrčily je k tomu, že má smysl tvořit dál. Amelie Siba a Tea Sofia, dva velké nové talenty české písničkářské scény, mají ovšem společného mnohem víc než jednu momentálně populární sociální síť.

Byť se každá věnuje jinému žánru, v postojích a sázce na autenticitu si notují. Ve svých sedmnácti respektive osmnácti letech mají obě nejen jasnou představu o písničkách, ale také si pečlivě hlídají jejich produkci a samy si je vydávají. Odevzdat se do rukou hudebního byznysu a vzdát se kontroly nad zvukem nebo imagí zde stojí hluboko pod snahou uchovat si vliv na vše, co dělají.

V tom ostatně splňují všechny charakteristiky, které se zmiňují při pokusech o reflexi generace Z: především v realistickém přístupu ke světu a probuzení k aktivitě a angažovanosti všeho druhu už v raném věku. K tomuto generačnímu nastavení přispěl fakt, že jedním z nemnoha vyložených pozitiv sociálních sítí poslední dekády je, že daly zaznít hlasu mladých a vnesly ho do globální debaty. Navíc měl ten hlas možnost projevit se ve své naléhavosti: neopracovaný rutinami a představami dospělých o tom, jak mají věci vypadat či jak se o nich má mluvit. Mladí se mohli prezentovat tak, jak chtěli, což do té doby bývalo vzácné. Velmi mladí lidé tak začali být slyšet v klimatickém hnutí, v občanském aktivismu i na hudební scéně. A všude po svém.

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte