Kultura

Samotou ke svobodě

Existencialismus zachycuje stejné věci jako dnešní zprávy

Hovořit o osamocení, neupřímnosti a na druhé straně o snaze žít v souladu s vlastním já nám dnes přijde natolik samozřejmé, že se nezdá možné, aby tomu bylo jinak. Ale bylo. A kniha V existencialistické kavárně od Sarah Bakewell vypráví ucelený a srozumitelný příběh nejen o tom, jak se tyto teoretické otázky staly samozřejmou součástí našich životů. Autorka vystudovala filozofii a v Británii sklidila ovace za životopis Michela de Montaigne. Výborné ohlasy má i její výklad existencialismu, jenž ukazuje okolnosti vzniku jednotlivých myšlenek a osvětluje jejich původní význam. Existencialismus už na počátku vykročil z teorie do umění a popkultury – literatury, hudby a filmu. Sarah Bakewell nicméně připomíná, že nejde jen o působivě zachycené pocity úzkosti, nesmyslnosti existence a vědomí nevyhnutelné smrti.

Bez matoucích brýlí

Na svět přišel existencialismus v Německu coby reakce na industriální svět, ze kterého zmizel Bůh jako nejvyšší morální autorita, přičemž klíčové práce vycházely v průběhu a po skončení druhé světové války. Zkušenost s konflikty, ve kterých na jedinci nezáleželo, poskytla munici pro tvrzení, že záleží právě na každém jednom člověku. Že to zajímavé není svět jako takový, ale lidský pohled na něj. Onen „opuštěný“ člověk se totiž pokouší překonat svou izolaci a svými činy si volí bytí jako svobodu.

Autorka představuje jednotlivé filozofy a filozofky. Střídá části výkladové a biografické. Vznik díla je pro ni vždy spojen se životem…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte