42_SERIAL_Bureš
Vše co je tu krásné, je z kamene. (Mlýn v Příčovech)

Z Prahy to sem autem po D1 a pak po benešovské silnici běžně trvalo hodinu, teď většinou hodinu a půl kvůli častým zácpám. Mezi Olbramovicemi a Voticemi musíte zahnout z hlavní silnice doprava, dosud fádní rovinatá cesta začne na posledních patnácti kilometrech připomínat jízdu po horské dráze. Alespoň já si to tak vždy představuji, když se autem pohupuji po kopcovitém terénu několikrát za sebou prudce dolů a zase nahoru. Z posledního kopce už jsou vidět Sedlčany, sedmitisícové město v Sedlčanské kotlině, které se nikdy neprobojovalo do top doporučení zdejších turistických průvodců. Není tu velký magnet v podobě slavného hradu nebo zámku, žádná zvláštní atrakce, a to samé by se dalo říct o zdejší krajině a vesnicích. Právě ty ale stojí za objevování, protože jestli nějaké místo dokonale reprezentuje to hodnotné kolem nás, je to tenhle opomíjený kraj.

Když se chcete toulat bez cíle…

… určitě neuděláte chybu, když začnete v podstatě v jakékoli vesnici v okolí Sedlčan (samo město skutečně moc zajímavé není). Řada z nich má poetické názvy, najdete tu Křemenice, Počepice, Obděnice, Ředice, Mokřany, Veselíčko nebo Úklid. Dlouho jsem to tady míjel bez většího zájmu cestou na chalupu, citlivost k okolní krajině ve mně probudily před několika lety až černobílé fotografie dnes již zesnulého fotografa Jana Reicha. I on si musel Sedlčansko nejdřív pro sebe objevit, podařilo se mu to tak, že v depresivních normalizačních časech prodal svůj dům v Sudetech a na zdejší kraj…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte