Spojené státy mají mezi vyspělými zeměmi světa výjimečné postavení. Nejenže se jim nepodařilo zploštit křivku nákazy nemocí covid-19, počet případů v několika lidnatých amerických státech naopak prudce stoupá a Dr. Anthony Fauci doporučuje, aby tyto oblasti „vážně uvažovaly o dalším uzavírání“ svých ekonomik. V jiných bohatých zemích, tak rozdílných jako Německo, Jižní Korea, Španělsko, a dokonce Itálie, naopak počet nových případů již před několika měsíci zásadně poklesl a udržuje se na nízkých hodnotách. Amerika tak zůstává výjimečná, dnes už to ale neznamená nic dobrého.

Chceme-li pochopit, proč se tak děje, začněme něčím, co Amerika udělala dobře, tedy ekonomickým podpůrným programem. Kongres schválil v březnu a dubnu navzdory nejhorší politické polarizaci od dob občanské války ekonomickou podporu ve výši 2,4 bilionu dolarů a centrální banka nabídla ještě více. To představuje přibližně 25 procent HDP, tedy jeden z největších investičních programů na světě. Také to vysvětluje, proč burzy téměř ani nezaznamenaly, že se ekonomika nachází v nejhorším stavu od velké hospodářské krize.

Rozsah podpůrného programu ale využívá velkou výhodu Ameriky, její rozměry. Ekonomika Spojených států je obrovská, schopnost půjčovat si peníze (zjevně) bez omezení, dolar (alespoň prozatím) bezkonkurenční. Podepisovat šeky je tak snadné. (Nebo by alespoň mělo být, o tom však více později.)

Nepřestávej snít

Ve všech ostatních ohledech nicméně americká vláda selhala. Nejde jenom…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte