Kultura

Státy na pohovce

Jak se mohou z krize léčit nejen jednotlivci

Je možné na národy aplikovat poznatky z krizové terapie jednotlivce? Právě tento úkol si předsevzal prozkoumat všestranný profesor geografie a fyziologie na Kalifornské univerzitě a držitel Pulitzerovy ceny Jared Mason Diamond v knize Rozvrat. Jak se národy vyrovnávají s krizemi. Inspirován svojí manželkou, klinickou psycholožkou, prostudoval faktory, které psychoterapeuti identifikovali jako rozhodující pro zvládání krizí.

A na základě tohoto tuctu parametrů srovnává vývoj Finska, Chile, Indonésie, Japonska, Německa a Austrálie. Kniha jistě nesplňuje kritéria na standardní historickou studii, ale můžeme to vnímat i jako přednost. Diamondův čtivý „bedekr“ zkoumající ústřední dějinné okamžiky nás bere na poutavou výpravu, která skrze detaily odhaluje širší pravdy o vybraných „pacientech“ i jejich povaze a „národní psychologii“.  

Popírání problémů

I v případě „státní“ terapie je prvním krokem poctivé sebehodnocení. Je třeba, aby si národ přiznal, že je v krizi, a přijal za ni odpovědnost. Následovat by měla identifikace problému a jeho ohraničení; tedy vyhnout se pocitu, že nic nefunguje. K nápravě může přispět nalezení úspěšných modelů jiných zemí. Nutné je také pochopení, že první pokus nemusí fungovat, stejně jako úvahy, jaké základní hodnoty se „hodí“ v dalším období a jaké již nikoli.

Země, jež si autor vybral, si v léčbě vedly a vedou se střídavými úspěchy. Žádná jeho ideálu nedostála za všech okolností, ale zvláště kritický…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte