Ve finále se mě lidé ptají, jaký má smysl pracovat na dohodu, když se k tomu stát staví jako k práci načerno.“ Věta lékařky z Litomyšle Kláry Válkové shrnuje narůstající skepsi Čechů, kteří z nejrůznějších důvodů pracují na částečný úvazek. Dnes, se slábnutím strachu z epidemie, mají čím dál jasnější pocit, že tento stát je při kompenzaci důsledků uškrcení ekonomiky hodil přes palubu. Epidemie samozřejmě zasáhla v různé míře celou populaci, ale na jedné věci se všichni víceméně shodnou. Čeští „dohodáři“ sítem systémové pomoci propadli a jejich životní perspektiva je nyní velmi nejistá.

Nedorazilo to

Frustrace se prolíná příspěvky ve facebookové skupině Ošetřovné a záchranný balíček pro DPP a DPČ, kterou Válková založila před třemi měsíci v naději, že se na vládou přehlížené zaměstnance podaří upozornit a domůžou se státní podpory stejně jako jiné skupiny. Respekt její příběh přinesl na konci dubna – a od té doby získali dohodáři pouze nárok na ošetřovné. Válková si mezitím dopisovala s politiky a poznávala osudy lidí, kteří se kvůli krizi ocitli v prekérní situaci,  pro některé totiž znamená pracovní poměr na dohodu celoroční zdroj příjmů.

Skupina nakonec primárně posloužila jako platforma, kde si lidé navzájem radili, jak si správně požádat o ošetřovné nebo o Mimořádnou okamžitou pomoc, dávku, na kterou je místo slibovaného kompenzačního bonusu ministerstvo práce a sociálních věcí odkázalo. Mimořádná okamžitá pomoc (MOP) však zdaleka nebyla univerzálním…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte