Cashanova Bulhar
Cashanova Bulhar • Autor: Matěj Stránský

Odstartovala to kniha vzpomínek Sex, Disco, Revoluce! od Ivana Jonáka, někdejšího majitele vyhlášeného devadesátkového podniku Discoland Sylvie, kterou dostal loni k Vánocům. Okamžitě se do ní začetl. A v proměně normalizačního veksláka v porevolučního krále pražské zábavy napojeného na podsvětí spatřoval hodně paralel s rapovým kultem bohatství a života bez zábran a omezení. „Atmosféra raných devadesátých let mě vždycky přitahovala. Byla to džungle. Ty lidi – konkrétně veksláci – přišli jednoduše k velkým penězům a dávali to najevo rapovým způsobem. Třeba když jezdili po Praze v kabrioletu s nahýma holkama,“ vysvětluje Ca$hanova Bulhar hlavní impulz k natočení nové desky rap disco revoluce.

Zatímco mnoho rapperů pošilhává po zahraničním luxusu a vidí Ameriku, pětadvacetiletý rapper (vlastním jménem Matěj Kratejl) si našel tuzemský předobraz nezřízeného hédonismu. Zvědavost na časy, kdy jeden režim padal a nový se rodil, umocnilo také to, když před pár lety náhodou zjistil, že jeho otec Michael Kratejl je protagonistou studentského filmu Igora Chauna Nejkrásnější portrét z roku 1988, který zrovna zažíval popularitu na YouTube mezi jeho vrstevníky.

Nejde říci, že by Ca$hanova Bulhar devadesátkové okouzlení oslavoval. Na jednu stranu vidí neopakovatelné možnosti, ale nakonec si nejvíc všímá toho, jakou daň si vybírá poživačnost. Texty plné večírků, alkoholu a krátkodobých vztahů se hemží postavami, které mrhají bohatstvím i talentem. Vyskytují…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1518

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte