Polské prezidentské volby se minulý týden dostaly do zpráv na celém světě. Výsledek prvního kola přitom bude známý až tuto neděli, ale média zaujala slova obhajujícího prezidenta Andrzeje Dudy o tom, že „LGBT nejsou lidé“, jež pronesl na mítinku v Brzegu na jihozápadě země. Zástupce vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) se brání, že byla vytržená z kontextu. „Snaží se nám namluvit, že LGBT jsou lidé, ale je to ideologie,“ zněla celá věta. Ze zbytku proslovu je zřejmé, co chtěl spoluobčanům sdělit: že on ani vláda nebojují proti homosexuálům, ale proti domnělé ideologii LGBT, kterou v zemi kdosi prosazuje s pomocí opozice.

Jak ovšem upozorňuje deník Rzeczpospolita, v Polsku je stále v živé paměti antisemitský hon z roku 1968, který ze země vyhnal několik tisíc Poláků židovského původu. Heslem tehdejších dní byl „sionismus“, ale všichni věděli, že to znamená „Židé“. A stejně tak si všichni vybaví akci Hyacint, kterou vedla tajná policie v osmdesátých letech přímo proti homosexuálům, jež zatýkala a vedla si jejich seznamy. A jak respektovaný list vysvětluje, dnes tedy vládní strana říká „LGBT ideologie“, ale PiS i její publikum vědí, že jsou to „homosexuálové“.

Sázka strany PiS na téma sexuálních menšin podle pozorovatelů souvisí s posuny v předvolebních průzkumech. Andrzej Duda má pořád velký náskok a jeho vítězství v prezidentské volbě je stále pravděpodobné. Hlavní opoziční kandidát a starosta Varšavy Rafał Trzaskowski ze strany Občanská platforma však rozdíl pomalu…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte