25-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Mohlo by se zdát, že o funkcích jednotlivých částí lidského těla už dnešní vědci všechno vědí. Jenže… ještě je tady claustrum. Záhadný útvar v lidském mozku, ustrojený tak podivně, že vzbuzuje velkolepé fantazie. Je nejprostší i nejsložitější zároveň. Je ukrytý tak šikovně, že se k němu nedá dostat skalpelem. Téměř jej nelze experimentálně zkoumat, přesto má svou vlastní odbornou společnost a mluví se o něm nejčastěji v metaforách. A také jej mnozí prohlašují za dirigenta našeho vědomí nebo centrálu lidského ega. Aktuální výzkum vědců z Univerzity Johnse Hopkinse naznačuje, že na tom možná něco bude.

Schované a propojené

Do anatomických atlasů je poprvé zakreslil francouzský anatom a dvorní lékař královny Marie Antoinetty Félix Vicq d’Azyr. Namaloval claustrum docela přesně, tehdy v druhé polovině 18. století ovšem neměl ani tušení, k čemu by extrémně tenký, zvlněný kousek šedé hmoty mohl sloužit. Jeho doba funkcím jednotlivých částí mozku ještě nerozuměla a za sídlo vědomí (respektive duše) navíc prohlásil o více než sto let dříve René Descartes jinou oblast, totiž šišinku mozkovou (což byla pochopitelně čistá spekulace).

Svůj latinský název, který znamená „schované“, nedostalo claustrum náhodou. Ukrývá se pod spodní částí mozkové kůry nazývané inzula, a to tak šikovně, že vědcům prakticky znemožnilo experimentální výzkum. V počátcích neurověd objevovali pionýři oboru funkce jednotlivých částí mozku pozorováním pacientů po úrazech nebo mozkových mrtvicích,…

I_obalka_R25_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte