24-kom
Alexandr Vondra • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

O tom, že vládu Andreje Babiše podporuje komunistická strana, už dlouho víme. Minulý týden ale překvapivě oznámila ODS, že se k podpoře svého oblíbeného premiéra přidává také. Nebude se to sice projevovat v počtech společně schválených zákonů, to ale postoj ODS nijak neumenšuje. V nové spolupráci jde o politiku, jejíž dopady se týkají budoucnosti Česka.

Víc než Marshallův plán

Nalajnujme si v rychlosti hřiště, kde se nové spojenectví ODS a Babiše rodí. V evropské politice se momentálně připravují dvě klíčová rozhodnutí. Dělá se tzv. green deal, tedy ambiciózní projekt na snížení emisí kysličníku uhličitého. V jeho rámci má dojít nejen k ukončení špinavých provozů, ale také k rozsáhlé modernizaci evropské ekonomiky. Ta má být spojena s obrovskými investicemi, takže se někdy přirovnává k poválečnému Marshallovu plánu, který americkými investicemi v západní Evropě nastartoval dlouhou éru růstu a blahobytu. Minimálně podle čísel přirovnání sedí. Spojené státy poslaly do válkou zničené Evropy 13 miliard dolarů, což bývá uváděno jako ekvivalent 150–200 miliard roku 2020. Balík spojený s green dealem bude ještě mnohem větší.

K tomu navíc přibyl další důvod, proč ve prospěch evropského hospodářství koordinovaně utrácet, a sice koronavirová pandemie. Její dopady provází shoda, že je třeba dostat do krizí postižené evropské ekonomiky řádově stamiliardy eur. Přitom dává smysl propojit oba velké plány široce pojatých investic tak, aby peníze byly, pokud možno, vydávány na…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2363

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte