47C_foto Archiv Ústavu Anthropos MZM
Stavba mamuta pro Absolonovu výstavu Člověk a jeho rod, 1928.

Sedm tisíc let – tak staré jsou abstraktní kresby na kameni Mozek v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Jde o dosud nejstarší objevenou a potvrzenou stopu podobné činnosti pravěkých lidí v jeskyních u nás.

Kresby na kameni, zvrásněném na povrchu tak, že připomíná lidský mozek, byly přitom poprvé vyfotografovány už před 100 lety. Při průzkumu krasových jeskyň jejich snímky pořídil legendární archeolog, speleolog a také nadšený fotograf Karel Absolon. Neuvědomil si však, že pocházejí z pravěku. Což není až tak překvapující – uhlíkové kresby jsou nezřetelné, nekonkrétní, a Absolon je mohl považovat za nahodilé otření loučí turistů, kteří jeskyně už tehdy nejméně století navštěvovali. Nepřikládat podobným nálezům váhu souviselo pravděpodobně i s tím, že objevům jeskynního umění, které pocházely už z konce 19. století, se tehdy nedostávalo uznání a byly po dlouhou dobu označovány za falza. Roli tu tedy mohla sehrát i určitá nedůvěra. Nebo také předpoklad, že jeskyně své největší poklady již vydaly.

Dlouhá desetiletí pak Kateřinskou jeskyní procházely generace badatelů i návštěvníků, aniž by si záhadných čar povšimly. Do centra pozornosti je vrátilo až přesvědčení archeologů v čele s Martinem Golcem z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, že jde o abstraktní pravěké kresby, a spolu s kolegy ze Správy jeskyní ČR je nechali prozkoumat. Potvrzení přinesl tým Iva Světlíka z Akademie věd ČR v Praze a díky sofistikovaným analýzám radiouhlíkovou metodou bylo…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 410

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte