Esej: Co bude největší výzva, které bude Česko čelit, a jaké je podle vás řešení?
 

Karl Jaspers v Duchovní situaci doby napsal, že duchovní situace člověka se vyjevuje „teprve tam, kde si je vědom sebe v mezních situacích“. Pandemie koronaviru byla právě takovouto mezní situací, a to planetárního rozměru. Utrpení a smrt statisíců lidí, drastické omezení práv a svobod, život v osamění a odloučení atd. – to vše jsou nanejvýš negativní a bolestné zkušenosti. Mezní situace však zároveň mohou vést k přehodnocení životních priorit a hodnot, k pokroku na rovině osobního růstu a zrání či stávání se sebou. Zdánlivý krok do temnoty a nicoty se paradoxně může stát místem zrodu něčeho nového. Právě tam, kde naše dosavadní projekty, strategie a domnělé jistoty troskotají, jsme nuceni činit odvážné kroky do neznáma, díky nimž se otevírají dosud netušené perspektivy a obzory. Klíčová otázka, která se nám klade v době postpandemické, zní: Dokážeme jako jednotlivci i jako společnost tímto způsobem zúročit svou zkušenost s mezní situací pandemie?

Posedlost předmětnou skutečností

Dnes sčítáme především utrpěné ekonomické a sociální škody. Není pochyb o tom, že jejich dopady budou velmi bolestné. Jistě je třeba učinit všechna nezbytná opatření pro oživení ekonomiky, přičemž pomoc by měla směřovat k těm nejpotřebnějším a nejohroženějším. Při snahách o záchranu národního hospodářství bychom však zároveň neměli přehlížet, že důsledky pandemie nás upozorňují na meze právě toho sociálně-ekonomického systému, jehož chod se lopotně snažíme oživovat. Znovu se nám…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte