Co bude největší výzva, které bude Česko čelit, a jaké je podle vás řešení?
 

Z koronavirové krize ohrožující zdraví občanů se zrodila krize ekonomická a z nás se pomalu stávají profesionální krizoví manažeři. Šok, nebo chcete-li krize, je ale zároveň příležitostí narušit zaběhané stereotypy, naši neochotu měnit věci, riskovat a vydávat se na nejistou cestu změn. Vracet se do zajetých kolejí by bylo asi to nejhorší, co bychom mohli udělat. Když přemýšlím, kam by se naše země, a ekonomika především, měla posunout, napadá mě příznačné motto ZÍTŘEK. Pod každým z písmen tohoto slova lze najít jeden směr, kudy se vydat:

Změna myšlení

Místo o maximalizaci zisku a růstu za každou cenu se stále více hovoří o udržitelnosti. O omezení plýtvání zdroji, a to nejen přírodními, včetně už nyní čím dál vzácnější vody, ale i lidskými. Německý ekonom a zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab na setkání v Davosu opakovaně hovoří o tzv. stakeholder kapitalismu. Tedy o ekonomickém zřízení, ve kterém firmy už nebudou usilovat jen o co nejvyšší výdělek, ale pod tlakem společnosti budou nuceny sladit své podnikatelské cíle s dlouhodobě udržitelným fungováním světa. Kvůli krizi budeme i víc diskutovat o udržitelnosti rozpočtových schodků. To obnáší přemýšlet nejen nad potřebností nebo zbytností jednotlivých výdajů, ale i nad novým a dlouhodobě udržitelným systémem zdanění. V tom našem je už dlouho zapotřebí snížit zatížení práce a kompenzovat toto snížení takovými úpravami, které lépe usměrní existující tržní selhání a negativní externality typu…

I_obalka_R22_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte