21-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

 

Česko si znatelně vydechlo. Jistě ne celé, ale jeho viditelná část, lidé venku v ulicích, v zatím jisté práci, s vidinou běžících firem. Do země, která poměrně dobře odrazila největší rizika v podobě přetížení nemocnic, ale zároveň uzavřela kohouty ekonomiky, se dostavil pocit, že nejhorší je za námi a teď je čas na návrat do normálu. Ovšem možná právě proto teď vstupujeme do kritické fáze epidemie. Vyhráno totiž zdaleka není.

Zachovat klid

Když v březnu zveřejnili dva bývalí centrální bankéři Zdeněk Tůma a Mojmír Hampl text s výzvou, že je třeba připustit oběti a myslet na fungování ekonomiky, protože pouze ta zajistí dlouhodobě kvalitní zdravotnictví a další vymoženosti dobrého státu, zvedla se vlna kritiky. Hodně lidí oběma pánům vytýkalo přepočítávání životů na peníze a necitlivost. Hampl s Tůmou ale mířili správným směrem, jen příliš brzy. Česká společnost tehdy potřebovala odrazit hrozící vlnu nákazy na italský způsob a hrozba ekonomického krachu se zdála daleko.

Teď jsme dál. Česko si vyzkoušelo, jak úspěšně omezit sociální kontakty. Prověřilo kapacitu své nemocniční péče a získalo čas na její posílení. Spustilo systém chytré karantény. A také prodělalo ekonomický šok z první vlny epidemie. Jeho bilance není zatím jasná. Ekonomové se však shodují, že další kolo uzavření obchodů, služeb a zmrazení výroby by zemí zásadním způsobem zatřáslo. V zájmu celého Česka tedy je vyvarovat se druhé vlny epidemie pomocí všech těch malých otravných opatření.

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte