Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Agenda

Co je vám do toho?

Vláda se pokouší protlačit přes poslance změnu režimu veřejných zakázek, která je snem všech podvodníků

Zhasněte, chceme krást rychleji. Palermo. Zlodějna. Podobné výbušné metafory vyvolal minulý týden vládní návrh novely o veřejných zakázkách, který v pondělí dorazil do sněmovny. Okamžitě se ozvaly neziskovky, opozice, dokonce i komunisté a SPD a materiál, který se měl probrat ve zrychleném řízení, byl odmítnut. Ovšem ne nadlouho. Jaroslav Faltýnek (ANO) oznámil, že by se jím sněmovna mohla zabývat ještě v květnu. Opozice se obává, že podpora zákonu, který podle znalců vytváří masivní korupční prostor, bude nakonec mezi koalicí prolobbován nějakou (zatím neznámou) dohodou s komunisty.

Potřeba doby

Novela zákona by měla umožnit v případech nouze zadat veřejnou zakázku bez výběrového řízení, dodavatel by nemusel dokládat vlastnickou strukturu a další informace o firmě. To ihned vyvolalo podezření živené tisíci případy zadávání veřejných zakázek z minulosti. Zakázky by mohly získávat firmy ve střetu zájmů, sídlící v daňových rájích, prostě ty s korupčními riziky. Stát by také mohl nakupovat – vědomě či nevědomě – od dodavatelů v insolvenci nebo třeba odsouzených za daňové podvody.

Vláda neměla minulé pondělí novelu zákona původně na programu. Byla zařazena dodatečně, schválena bez debaty a předložena do tzv. zrychleného řízení sněmovně, která ji mohla posvětit během jednoho dne.

Poslanci to odmítli udělat s odkazem na zkušenosti z nákupů zdravotních pomůcek z posledních dvou měsíců. Připomeňme, že třeba ministerstvo zdravotnictví nakoupilo – v zakázce podle…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2691
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte