Zhasněte, chceme krást rychleji. Palermo. Zlodějna. Podobné výbušné metafory vyvolal minulý týden vládní návrh novely o veřejných zakázkách, který v pondělí dorazil do sněmovny. Okamžitě se ozvaly neziskovky, opozice, dokonce i komunisté a SPD a materiál, který se měl probrat ve zrychleném řízení, byl odmítnut. Ovšem ne nadlouho. Jaroslav Faltýnek (ANO) oznámil, že by se jím sněmovna mohla zabývat ještě v květnu. Opozice se obává, že podpora zákonu, který podle znalců vytváří masivní korupční prostor, bude nakonec mezi koalicí prolobbován nějakou (zatím neznámou) dohodou s komunisty.

Potřeba doby

Novela zákona by měla umožnit v případech nouze zadat veřejnou zakázku bez výběrového řízení, dodavatel by nemusel dokládat vlastnickou strukturu a další informace o firmě. To ihned vyvolalo podezření živené tisíci případy zadávání veřejných zakázek z minulosti. Zakázky by mohly získávat firmy ve střetu zájmů, sídlící v daňových rájích, prostě ty s korupčními riziky. Stát by také mohl nakupovat – vědomě či nevědomě – od dodavatelů v insolvenci nebo třeba odsouzených za daňové podvody.

Vláda neměla minulé pondělí novelu zákona původně na programu. Byla zařazena dodatečně, schválena bez debaty a předložena do tzv. zrychleného řízení sněmovně, která ji mohla posvětit během jednoho dne.

Poslanci to odmítli udělat s odkazem na zkušenosti z nákupů zdravotních pomůcek z posledních dvou měsíců. Připomeňme, že třeba ministerstvo zdravotnictví nakoupilo – v zakázce podle…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte