56_Mirenka01_varianta_foto Vojtech Brtnicky
Autor: VOJTECH BRTNICKY

Od dětství jsem cítila nutnost vyjádřit se a hledala cestu, jak autorsky komunikovat se světem. Aktuálně je pro mě tou komunikací psaní,“ vysvětluje nečekaný obrat od klasického baletu přes fyzické a taneční divadlo k literatuře osmatřicetiletá Miřenka Čechová. Její beletristický debut Baletky, vydaný nakladatelstvím Paseka, na sebe v únoru strhl pozornost nejen svébytným stylem, ale také sarkasmem, s nímž studia na taneční konzervatoři vykreslila. Ne že by v každém rozhovoru s primabalerínou nezaznívalo, že balet je neustávající dřina, ale poprvé někdo minimálně na domácí scéně zpochybnil její nutnost. Začal se ptát, jestli stojí za těch několik let krásných rolí – a především zda by to nešlo jinak. Bez ponižování, slepé despocie nebo poruch příjmu potravy, které jsou podle Čechové takřka nepsanou součástí konzervatorních osnov.

Její následná kariéra, která doposud patřila zejména současnému tanci, zní takřka jako reklama na zasloužený úspěch. Zdá se, že má schopnost přetavit traumata a intimní bolesti v prožitky, které se dotýkají mnohých z nás. A baletní studia v tom podle všeho zůstávají iniciačním bodem. „Seberou ti víru, seberou ti odvahu, sebevědomí, osobnost. Zredukujou tě na výkonnou robotickou hračku. Stejnou jako všechny ostatní. V každým střepu vidíš jinej kus sama sebe: mentální sirotek, kterej aby ho to tolik nebolelo, vymazal rodiče ze svýho života, perfektně vycvičenej cirkusovej ratlík, co umí takový věci, že všichni tleskaj, zoufalkyně,…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte