ČR-Rusko-Británie-Babiš-rozvědky-diplomacie
Ruská ambasáda v Praze • Autor: ČTK

Pasažér letu na lince Moskva–Praha z letošního března, který je více než měsíc zavřený v útrobách ambasády Ruské federace v Praze, nemá zatím pro českou veřejnost tvář. Z novinového zpravodajství je znám pod přezdívkou „muž s ricinem“ a ví se o něm to, že i když v Česku v minulých letech pobýval pod krytím diplomatické akreditace, ve skutečnosti šlo o zpravodajce, jehož poslední přílet byl zcela mimořádný.

Zdroje tohoto časopisu tvrdí, že tentokrát měl přicestovat s dávkou mimořádně smrtonosného jedu ricin, který ruské tajné služby použily už minimálně ve dvou vražedných atentátech na lidi v západní Evropě za časů Sovětského svazu. Bezpečnostní složky „muže s ricinem“ vyhodnotily jako bezprostřední riziko pro trojici českých politiků, jejichž kroky v posledních měsících vyvolaly podráždění Moskvy. Diplomatova mise se tím výrazně zkomplikovala.

Vyzvedněte mě v Terminálu 1

O příjezdu ruského emisara již Respekt informoval v předchozích dvou týdnech. Nyní vycházejí najevo některá další fakta. Špiona s diplomatickým pasem čekal v čase příletu před halou Terminálu 1 na pražském Letišti Václava Havla vůz ruské ambasády, za jeho volantem, tvrdí naše zdroje, seděl řidič velvyslanectví.

Zpravodajec má dlouhodobě pracovat pro jednu z páteřních ruských tajných služeb, v Česku se pohybuje několik let. Na ruské ambasádě v Praze působí 130 zaměstnanců, je jednou z největších v Evropě, na velvyslanectví v sedmkrát lidnatější Velké Británii mají Rusové aktuálně 80…

I_obalka_R20_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte