Vedení pražské radnice v době svého nástupu k moci mimo jiné slíbilo, že obyvatelům Prahy nabídne cenově dostupnější bydlení. Konkrétně že postupně začne opravovat a rozšiřovat bytový městský fond a nabídne alternativu k raketově vysokým nájmům, tlačeným mimo jiné i rozmachem Airbnb služeb.

Rada hlavního města dala na podzim minulého roku zelenou projektu jedné z alternativ: projektu Dostupné družstevní bydlení v Praze, s nímž přišla radní Hana Kordová Marvanová za TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu. Marvanová minulou středu zastupitelstvu a radě představila plánovaný rozpočet pilotního návrhu družstevního bydlení společně s jeho právními parametry. Město podle něj bude součástí bytového družstva, poskytne pro stavbu pozemek a ve výsledku vznikne 150 nových bytů. Koaliční partneři ale návrh okamžitě napadli: vadí jim vysoká cena navrženého modelu a také právní nejistota, jíž by družstevníci byli vystaveni.

Nedomyšlené a drahé

„Projekt je zatím nedomyšlený a jeho medializace před dokončením je nešťastná,“ zlobí se radní za Piráty Adam Zábranský. Předseda pro Fond rozvoje dostupného bydlení v Praze sice myšlenku městské podpory družstevního bydlení nezavrhuje, ale nelíbí se mu, že projekt fatálně závisí na dotaci. „Tam, kde postavíme byty pro vyšší střední třídu, nebudou moct vzniknout městské byty pro nízkopříjmovou skupinu obyvatel,“ upozorňuje na další sporný aspekt radní. Podle něj je jádro přístupného bydlení úplně jinde: jde o levnější nájmy v bytech ve…

I_obalka_R19_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Klára Zajíčková

redaktorka

zajickova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte