Pro ty z nás, kteří s rostoucím zděšením sledují prezidenta Trumpa chrlícího na veřejnost rychlokvašené nápady, jak se vypořádat s nemocí covid-19, či jak ji dokonce vyléčit, se řešení zdá být nasnadě: řiďme se vědou. Trumpovi odpůrci tuhle mantru přijali naplno. „Následujte vědu, naslouchejte specialistům,“ prohlašuje Joe Biden. „Západní pobřeží se řídí VĚDOU – a vždy se jí řídit bude,“ tweetoval kalifornský guvernér Gavin Newsom. „Budeme se řídit radami vědců a lékařů,“ oznámil guvernér státu Maryland Larry Hogan.

Co to ale znamená? Nakonec právě vládní imunolog a expert Dr. Anthony Fauci původně nebezpečí viru bagatelizoval. Například 26. ledna prohlásil: „Pro Spojené státy představuje nízké, velmi nízké riziko… Není to nic, čeho by se americká veřejnost měla obávat.“ O několik dní později ministr zdravotnictví Alex Azar tvrdil, že „riziko nákazy je pro Američany nízké“. Nedělal vlastně nic jiného, než že tlumočil stanovisko vládních expertů.

Ve stejnou chvíli při pohledu na data z Číny varoval ve své zprávě prezidentův poradce, ale zdravotnický laik Peter Navarro před „rizikem, že se koronavirus promění v pandemii, jež ohrozí miliony lidských životů“, a naléhal na „agresivní opatření“. Zdá se, že amatér měl pravdu a vědci se mýlili.

Moc toho nevíme

Ale i tento pohled je příliš zjednodušující. Pravda je, že věda nenabízí jednu jasnou odpověď, a obzvláště to platí, pokud se jedná o nový jev, jakým je právě koronavirus. Dr. Fauci došel k přiměřenému závěru…

I_obalka_R19_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte