Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Naše svatá válka

Před 600 lety Čechy předběhly dobu, moc si tím ale nepomohly 

Tábor
Vzhůru do centra evropského dění. (Jan Žižka) • Autor: Matěj Stránský

Bylo to jediné město u nás založené na základě duchovní ideje, nikoli ze strategických nebo ekonomických cílů. Vzniklo jako svobodné město, nemělo žádnou vrchnost. Založila ho skupina nadšenců, která chtěla vybudovat ideální obec.“

Zdeněk Vybíral, zástupce ředitele Husitského muzea v Táboře, stojí nad modelem, který fascinuje realistickými detaily a ponouká představivost, jak tvrdě se musela duchovní idea bránit – dvojitými, někde i trojitými hradbami a polohou na skalnaté plošině vysoko nad řekou. Model zachycuje zmíněné město po dvou stech letech vývoje, kdy už se také vědělo, že onen ideál byl až příliš zahleděný do sebe, než aby se dal do puntíku obdivovat. To ale možná nikdo nečeká. Podstatné je, že jeho obyvatelé i po stovkách let udivují svojí odvahou, vytrvalostí a hodnotami, které předběhly dobu a Čechy posunuly do centra evropského dění.

Teď je to šest set let od časů, kdy se výjimečné město Tábor na jaře 1420 zrodilo vlastně během několika týdnů, aby zatřáslo křesťanským společenstvím způsobem, jaký Evropa do té doby nezažila. Jsou to však trochu smutné oslavy. Kvůli nepříteli, proti němuž žádné hradby nepomohou, bylo vše odsunuto na později. Kdo nepočká a do Tábora se vypraví, aby zkusil najít odlesky dávných časů, nesmí mít velká očekávání. Město si sice díky unikátní poloze udrželo středověký půdorys, z časů husitů je tu ale jen jedna brána s věží v místě bývalého hradu. Nejstarší stavby – kostel, radnice a několik dalších domů na náměstí – vznikly zhruba po sto letech fungování města. Socha nejslavnějšího rezidenta, polního velitele Jana Žižky, na centrálním náměstí je z doby národního obrození. V městském muzeu už lze vidět pouze kopii proslulého bojového vozu. I tak je ale Tábor stále raritou, jejíž charakter je možné docenit v rámci příběhu překotného a dramatického roku 1420. Jaký tedy byl?

Napřed Turky, pak Čechy

Příběh vzniku husitského Tábora je nutné začít vyprávět od podzimu 1419. Praha se v té době pořád snaží strávit smrt svého nejslavnějšího kazatele, o čtyři roky dříve upáleného na církevním sněmu v Kostnici. Nedaří se to, naopak se množí násilí a schyluje se k válce mezi husity a katolíky. Město v červenci zažilo defenestraci radních a v srpnu zemřel král Václav IV. Stoupenci Jana Husa s obavami sledují, jak se na královský trůn chystá Václavův bratr Zikmund Lucemburský, uherský a římský král, horlivý katolík, který měl v upálení mistra Jana prsty a na jeho následovníky hledí jako na kacíře, tedy nesmiřitelné nepřátele, které je třeba vyhubit.

Důvodem této nenávisti je snaha Husových stoupenců o návrat k původnímu, ryzímu křesťanství bez okázalosti, bohatství a zprostředkovatelské role církve. V praxi šlo o zdánlivou drobnost, pojetí té části bohoslužeb, kde se vyjadřuje oddanost víře. Dnešní společnost ji hravě stráví. Tehdy šlo o zásadní náboženský spor: při katolické mši přijímá tělo Kristovo (chléb) i krev Kristovu (víno z kalicha) jen kněz, věřícím se podává pouze chléb. Naproti tomu při husitských mších se začalo podle starého vzoru dávat pít z kalicha všem účastníkům mše. Šlo o návrat k biblickým časům a symbol rovnosti před Bohem, dobovým jazykem zvaný přijímání pod obojí způsobou, a katolická církev jej vnímala jako útok na své pojetí víry.

I_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2163
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte