Když se měl v roce 1988 narodit náš první syn Tomáš, chtěl jsem být u toho, což bylo tehdy skoro nemožné. Nemocnice otce u porodu odmítaly s tím, že jeho přítomnost rodičce nijak neprospěje a jde jen o zbytečné hygienické riziko. A rodit doma, což bylo tehdy riskantnější než dnes, manželka nechtěla. Naštěstí se už tehdy našlo pár osvícených porodnic, takže u Tomášova narození jsem nakonec mohl být, i když jsme kvůli němu museli jet z Prahy až do Ostrova nad Ohří. Další tři děti se narodily už po revoluci, kdy tátům u porodů přestali lékaři bránit. Na všechny čtyři porody tak s vděčností vzpomínám jako na jedny z nejzázračnějších momentů svého života. Dodnes, když na téma přijde řeč, irituji svou ženu výrokem, že porody jsou úžasné, na což ona kontruje – hlavně pro tebe, když tě při tom nic nebolí. Jedním dechem ale dodá, že možnost být u porodů společně byla významným faktorem, díky němuž vše proběhlo fyziologicky a v pohodě.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala jasné doporučení, že i v době koronavirové pandemie má mít každá těhotná žena, včetně pozitivně testovaných na nákazu Covid-19, právo na přítomnost otce dítěte u porodu. Ministr zdravotnictví svým nedávno vydaným zákazem otců u porodů doporučení WHO popírá a porodnice až na výjimky opatření ministerstva vítají. Personál v porodnicích je stejně jako všichni zdravotníci nyní v nelehké situaci a určitá míra jejich nervozity je zcela pochopitelná. Neměla by ale překročit mez, kdy hrozí ztráta důvěry ze strany…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte