Autor tohoto komentáře nezastírá, že tentokrát vychází především z nepříjemně svíravého pocitu. Možná dokonce trochu přehání. Ale přesto.

Začněme drobnou epizodou. Uprostřed minulého týdne si skupina buranů vyrazila na skútrech a motorkách do čerstvě zasněžených plání v srdci Krkonoš. Bezohledně rozjezdila nejpřísněji chráněné oblasti a vyvolala oprávněné pohoršení svědků. Veřejné rozhořčení vyústilo v hlášení, následovala akce ochranářů a policie a na jejím konci i zadržení neotesanců. Těm teď hrozí vysoká pokuta. Potud vše naprosto v pořádku. Víceméně nedotčená příroda tvoří jen několik desetin procenta rozlohy této země. Nalézt pochopení pro sobce likvidující pro vlastní zábavu i tento nepatrný zbytek lze jenom stěží.

Příběh má ale háček, KRNAP hlásí, že „předává podnět Policii ČR pro podezření z porušení podmínek nouzového stavu a zákazu překračovat státní hranici“. To ovšem nemá s ochranou přírody nic společného. Na dálku těžko posoudit, zda vandalové ohrozili někoho nákazou, selský rozum však říká, že je to na pustých horských pláních dosti obtížné a že to není podstata problému. Do celé záležitosti se tak vkrádá podezření z jistého zneužití situace. Ano, v zemi kvůli nemoci Covid-19 platí mimořádná opatření. Jejich vymáhání je nicméně určeno k zajištění co nejmírnějšího průběhu epidemie, nikoli k posílení zastrašovacího potenciálu ochránců přírody – nebo, obecněji, kohokoli jiného.

Covid-19 rozhodně není nemoc z přílišné svobody.[/pull…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte