0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost22. 3. 20204 minuty

Psí život: s úzkostí a láskou

I naši nejlepší přátelé žijí ve věku duševních potíží

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Psychologické zdroje, z nichž obvykle čerpáme pro účely této stránky, přetékají radami, jak se nezbláznit z pandemie. Rozhodli jsme se ovšem dopřát vám raději chvíli nadechnutí. V duchu oněch doporučení nabídnout čtení, které vaši vystresovanou mysl trochu zrelaxuje. Ano, chtěli jsme napsat něco veselého o psech. Rychlý průzkum možností ovšem ukázal, že to nebude tak snadné. Globalizace se svými problémy zjevně nedoléhá jenom na lidský živočišný druh. Takže ani tentokrát si moc nevydechnete: finští vědci právě zjistili, že tři čtvrtiny psů trpí nějakou formou úzkosti.

Helikoptérové pejskařství

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Autorem výzkumu, doposud největšího svého druhu, je genetik a veterinář Helsinské univerzity Hannes Lohi. Jeho týmu se prostřednictvím různých zájmových sdružení podařilo kontaktovat téměř 14 tisíc majitelů psů, celá dvě procenta pejskařů v zemi. Lohi jim poslal dotazník, v němž se kromě základních údajů vyptával na to, zda jejich mazlíčci vykazují některý ze sedmi rysů chování, jimž odborníci přisuzují úzkostný základ. Výsledek: 72,5 procnta psů skórovalo alespoň v jednom parametru.

Pravda je, že některé dotazované projevy by laickému oku mohly připadat docela přirozené – například fakt, že psi se bojí hluku nebo se rvou s konkurencí. Podle etologů jsou ale výsledky signálem problému a zaslouží si pozornost. Takže konkrétně: přecitlivělost na zvuk sužuje celou třetinu psů, jen o něco méně z nich je přehnaně bázlivých, 14 procent naopak vykazuje nadměrnou agresi. Další…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc