12-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Vědecký časopis Behavior Genetics přinesl zajímavé zjištění: záliba v pití kávy, kterou vyznává nemalá část pozemšťanů, je možná až z poloviny geneticky předurčená. Statistik Paul Williams z Kalifornské univerzity to zjistil analýzou téměř sedmi tisíc příbuzenských dvojic a ve světě kávy to v poslední době není jediná pozoruhodná novinka. Nápoj, který lékaři ve vztahu k lidskému organismu dlouho považovali za škodlivý, se postupně dočkává rehabilitace. Pití kávy je ve skutečnosti zdravé, a to i v nečekaně velkém množství.

Hořká a chutná

Ono zjištění o dědičné povaze kávomilství nespočívá v objevení příslušného genu, jenž by za takovou vášeň zodpovídal. Ostatně žádný takový nejspíš ani neexistuje. O tom, zda a jak moc člověku černý nápoj chutná, rozhoduje celá řada genetických faktorů v čele s tím, jak jeho organismus reaguje na kofein.

Ačkoli spory mezi vyznavači jednotlivých odrůd nebo způsobů přípravy mohou někdy vypadat jako nanejvýš gurmánské, skutečným důvodem v pozadí vášně pro kávu není chuťový zážitek, ale její psychoaktivní sloučenina. Lidský organismus byl evolucí stvořen tak, aby ho hořká chuť odpuzovala coby potenciálně jedovatá, jak v přírodě bývá. Pro hořkou máme nejvíce receptorů, a to dokonce i v žaludku, kde se jejich aktivací zpomalí proces trávení, abychom se neotrávili moc rychle. Domněnka, že nám pivo, čaj nebo káva doopravdy „chutnají“, je tak zřejmě jen během života vytvořená konstrukce, která milosrdně maskuje, že nám především chutná…

I_obalka_R12_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1561

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte