Kultura

Světlo mezi řádky

Michal Ajvaz pokračuje ve strhující výpravě, která nemá v české literatuře obdoby

Na počátku Ajvazových románů, podobně jako na počátku všech dobrých detektivek, stojí záhada, z kontextu vytržený znak, neobjasněná vražda, předmět, jenž z neznámých důvodů vzbuzuje fascinaci. A Ajvazův vypravěč je čistá, živelných emocí zbavená figura, empatický posluchač, věrný zapisovatel vyprávění, člověk okouzlený mocí slov.

I v jeho nových Městech postavy konají závratně dlouhé cesty po mapách. Skutečné dobrodružství však nespočívá v objevování geografických tajů, nýbrž právě ve vyslechnutí vyprávění, které úvodní záhadu stejnou měrou objasňuje i zamlžuje. Ajvazovo mistrovství netkví v tom, že by dokázal popisovat realitu a líčit realistické zápletky, nýbrž v tom, že na půdorysu skutečných míst a známých žánrových prvků buduje bezedné labyrinty, v nichž se organicky prolíná skutečnost a imaginace, racionalita a snění.

Detektivní fantastika

Knihy Michala Ajvaze mohou být utopickými cestopisy z neexistujících světů, jako tomu bylo v případě Zlatého věku (2001). Mohou to být surreálné výpravy do povědomých zákoutí Prahy, která se však náhle mění na fantaskní bojiště jako v případě Druhého města (1993). Detektivka o pátrání po dvojité vraždě se v Cestě na jih může stát obrácenou pyramidou, v níž se čtenář závratně propadá do dalších a dalších úrovní vyprávění. Nebo se Ajvazova imaginace dokáže uskrovnit v komorních mantinelech, v nichž přitom stále bují bizarně podmanivé scenerie, jako v případě „milostného“ románu

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte