Senátor Bernie Sanders říká, že jeho návrhy nejsou „radikální“, a opakovaně při tom odkazuje na severoevropské země jako Dánsko, Švédsko a Norsko. Dává je za příklad ekonomického systému, který by rád zavedl ve Spojených státech. Vytváří tak představu útulné a přívětivé sociální demokracie, v níž tržní ekonomiku drží pevně na uzdě regulace, bohatí platí vysoké daně a sociální záchranné sítě překvapují svou velkorysostí. To je ovšem nepřesný a velmi zavádějící popis dnešního stavu zmíněných severoevropských zemí.

Začněme miliardáři. Sanders je v tomto bodě jednoznačný, říká, že „miliardáři by neměli existovat“. Ve skutečnosti ale Švédsko a Norsko v přepočtu na obyvatele vykazují větší počet miliardářů než Spojené státy, Švédsko téměř dvojnásobný. A nejen to, skandinávští miliardáři mohou své majetky převádět bez zdanění na potomky. Dědické daně jsou ve Švédsku a Norsku na nule, v Dánsku činí 15 procent. Spojené státy mají naopak zavedeny čtvrté nejvyšší daně z nemovitého majetku v průmyslovém světě ve výši 40 procent. (Zisky většiny miliardářů pocházejí z kapitálu, a i zde jsou americké daně vysoké, šesté nejvyšší v průmyslovém světě.)

Platí střední třída

Jako většina jeho ideologie uvízly podle všeho i Sandersovy představy o skandinávských zemích v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, tedy období, kdy tyto země skutečně stály v čele vzniku sociálně tržní ekonomiky. Ve Švédsku se vládní výdaje v poměru k HDP v letech 1960–1980 zdvojnásobily z…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte