Nemá dostatečné manažerské schopnosti. Neumí vysvětlit, na co jeho úřad potřebuje miliardy ze státního rozpočtu. Zhruba takto vysvětlila česká vláda fakt, že těsně před Vánocemi odvolala šéfa Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila.

Vysvětlování by bylo opravdu namístě. NÚKIB je dnes nejdůležitější tuzemskou institucí na ochranu kybernetického prostoru. Jeho lidé se pohybují v nepřehledném technologickém světě. Musí mít špičkové znalosti všech zákoutí elektronického světa včetně práce hackerů, kteří na síti nepřetržitě útočí. V obojím je úřad úspěšný a na rozdíl od mnoha jiných institucí lze o něm bez nadsázky prohlásit, že si ve světě získal solidní prestiž. Třeba letos dokázal prověřit všechny tuzemské strategické sítě a servery a podstatně zvýšit jejich bezpečnost.

Zemětřesení v jeho čele je v tomto smyslu zásadní. Tím spíše, že vládní vysvětlení poněkud relativizuje Navrátilova dlouholetá práce v oboru. Byl jedním z otců, který prosadil vznik předchůdce NÚKIB – Národního centra kybernetické bezpečnosti – v době, kdy se ochrana elektronického světa nebrala veřejně příliš vážně. Byl jedním z tvůrců pět let starého zákona o kybernetické bezpečnosti, který se stal inspirací pro zákony mnoha zemí – naposledy Japonska.

Zároveň má už několik let mocného nepřítele – prezidenta Miloše Zemana. Začalo to tím, když Navrátilem řízený NBÚ nedal před čtyřmi lety prověrku hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. A vyvrcholilo to přesně…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte