Stanislav Milota
Čtení u Pavla Kohouta na Sázavě • Autor: Oldřich Škácha, Profimedia

I v pětaosmdesáti vzbuzoval tenhle kameraman svým zjevem respekt. Když jsem loni v létě vyrazil za Stanislavem Milotou na chalupu v severních Čechách, abych udělal rozhovor s jeho ženou Vlastou Chramostovou, přivítal mě jeho typický buldočí výraz, jímž dával najevo, kdo je na jeho hřišti pánem. Udělal kafe, sedl si naproti své Vlastě a bedlivě poslouchal, co říká. Když přišla řeč na herce a jejich morálku, vstoupil do rozhovoru, že jaký by asi u nás mohli mít herci kredit, když ještě 17. listopadu 1989 hráli pro Husáka a druhý den už pro Havla. Až ho musela Chramostová okřiknout, že „budeš se divit, ale přijeli za mnou“.

Poslední film Milota natočil v roce 1983. Byl to do zahraničí tajně vyvezený záznam představení bytového divadla jeho ženy. Krátce nato oslepl na jedno oko a ke kameře, se kterou mu komunisti po ruské invazi beztak zakázali oficiálně pracovat, už se nemohl nikdy vrátit. Kameramanský instinkt ale neztratil. Jakmile kolega Milan Jaroš vytáhl fotoaparát, aby pořídil portrét Chramostové, Milota si dirigentskými gesty hlídal, aby jeho Vlasta na fotkách vypadala dobře.

„Když jsem chtěl natočit pana Seiferta před smrtí, řekl mi: ,Nedělejte to, protože já si nezasloužím být viděn takto starý.‘ Tak jsem ho nenatočil,“ vysvětloval nám Milota, aby si nakonec pochvaloval, jak fotky v Respektu dopadly. Když jsem sledoval, jak vyladěnou dvojici s…

I_obalka_R09_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte