Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Vítězství požehnaného milosrdenství

Čtyři nigerijské vdovy volají k odpovědnosti gigant Shell

9-profil
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Shell bude taky jednou stát před soudem. Duši odevzdávám bohu, můj zápas bude pokračovat.“ Taková byla údajně poslední slova Ken Saro-Wiwy. Nigerijský spisovatel a bojovník za práva svého kmene Ogoniů byl muž přísahající na spravedlnost. Pro ropný gigant si tak jistě představoval jiný tribunál, než který v roce 1995 poslal jeho a osm dalších Ogoniů na smrt oběšením. To, čeho se na nich dopustila tehdejší nigerijská vojenská diktatura, bylo v očích celého světa justiční vraždou. A ta byla vyvrcholením brutálního potlačení povstání Ogoniů, kteří protestovali proti ničení své země těžbou ropy.

Saro-Wiwovo přání má teď možná poslední šanci se naplnit. Bude to záviset na soudcích v nizozemském Haagu. A je to zásluha Esther Kiobel, vdovy po muži, který měl zemřít před ním. Barinema Kiobela se však katům nepodařilo oběsit. Saro-Wiwa citovaná slova pronášel do jeho nářku: vojáci popravu dokonávali ručně. Esther Kiobel a další tři vdovy – Victoria Bera, Blessing Eawo a Charity Levula – teď žádají pro sebe a svůj kmen odškodné a ještě něco důležitějšího. Aby těžařská firma Shell přiznala, že o vraždění a trýznění Ogoniů před pětadvaceti lety věděla a že se účastnila. A aby se za to omluvila.

Ne, neodcházíme

Společná historie britsko-nizozemské společnosti a půl milionu Ogoniů se začala psát v roce 1958. Shell tehdy v deltě řeky Niger,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte