Kultura

Zatím napůl

Jak se daří Králi Šumavy a bratřím Mašínům v komiksu

V komiksových zpracováních československých dějin došlo na dva zásadní příběhy z dob totality. Respektive na adaptace dvojice ceněných historických románů o třetím odboji – Návrat Krále Šumavy od Davida Jana Žáka a mašínovský příběh Zatím dobrý od Jana Nováka.  Jak se události, které bývají svou dramatičností často přirovnávány k westernu a thrilleru, a především jejich protagonisté otiskli do média, jež má nadsázku a práci s populárními žánry přímo v kořenech?

Z hvozdu do tábora

Návrat Krále Šumavy: Na čáře je první díl zamýšlené trilogie, která má obsáhnout čtyři sta stránek stejnojmenného románu Davida Jana Žáka z roku 2012: napínavého příběhu kombinujícího fakta a vzpomínky muže, kterému se podařilo uprchnout z vězení, stát se slavným agentem-chodcem a dnes pobývá v USA.  V úvodním albu zachycujícím léta 1945–1949 si scenáristé Ondřej Kavalír a Vojtěch Mašek – nedávný vítěz cen Muriel – mohou dovolit mnohé; ale jako by jim luxusní prostor svazoval ruce a raději přenechávají iniciativu talentovanému Karlu Osohovi. Nejde o to, že mnohé panely jsou beze slov, ale o to, co nám stihnou o Josefu Hasilovi, budoucím Králi Šumavy, říct.

Je to veselý chlapík se slabostí pro ženy, u nichž má nehledě na malou výšku úspěch (stejně jako u Sboru národní bezpečnosti). Pochází z rodiny, která se neostýchala zabrat majetek po odsunutých Němcích a měla pocit, že má na něj právo. Chtěl sloužit vlasti, ale už po pár měsících se svěřuje parťákovi na…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte