Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) odpověděl ve čtvrtek v poledne na dopis společnosti Huawei. Čínská firma v něm protestovala proti tomu, že ji úřad ve svém nedávném varování nazval hrozbou pro bezpečnost českého kybernetického a telekomunikačního prostředí. Huawei, který všechna podezření na možné využívání jeho technologií čínskými tajnými službami odmítá, považuje uvedení svého jména v textu NÚKIB za diskriminační. Úřad však podle informací Respektu firmě odpověděl, že na svém varování trvá a používání výrobků od Huaweie představuje hrozbu pro českou bezpečnost.

Huawei nyní podle vyjádření ředitele pobočky pro Česko a Slovensko Radoslawa Kedzii „zvažuje další kroky“. Společnost Huawei podle Kedzii analyzovala, že varování NÚKIB má velký dopad na pověst firmy ve světě, zaznamenalo ho prý prostřednictvím médií a reakcí zahraničních úřadů na sedm set milionů lidí. „Nechceme jít do střetu, chceme s NÚKIB jednat,“ říká Kedzia. Přes vstřícný závěr jeho prohlášení je zřejmé, že Česko obranou svých sítí vstoupilo do souboje, který dnes provází čínské snahy o globální vliv.

Nezbytná důvěra

Jedním z hlavních důvodů, proč NÚKIB varoval před Čínou, jsou tamní zákony, jež ukládají státním i soukromým firmám spolupracovat s čínskou vládou a jejími tajnými službami. Čínská vláda sepsala už před šestnácti lety novou vojenskou strategii nazvanou Tři způsoby války, která říká, že klasické zbraně se přežily a příští válka se bude odehrávat…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2837

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte