Kultura

Istanbul Istanbul

Z turecké literatury se do povědomí českých čtenářů povedlo proniknout jen Orhanu Pamukovi. Jeho knihy jsou rozkročené mezi Evropou a Blízkým východem, stejně jako město jeho srdce – Istanbul. Věnoval mu stejnojmennou knihu, směs životopisu, literárněhistorické studie a vyznání lásky. Stejně jako Burhan Sönmez, i když jeho dílo vychází doslova z větší hloubky a vyznění je o poznání temnější.

Autor (1965) pochází ze střední Anatolie z kurdské rodiny. V dětství neměl knihy ve své mateřštině, ale o to víc miloval vyprávění po generace tradovaných příběhů. V Istanbulu vystudoval práva, po zranění při policejním zásahu pak emigroval do Anglie, kde našel útěchu v psaní. A obě zkušenosti z mládí se promítly do knihy, jež nás přivádí do podzemní kobky. V cele číslo 40 se sejde čtveřice vězňů – student Demirtay, Doktor, holič Kamo a strýček Küheylan. Následujících deset dnů si vyprávějí a každá kapitola patří jednomu z nich. Začínají vždy známým příběhem, často vypůjčeným z Dekameronu. Nejde však o pouhé rozptýlení, ale o jedinou možnost úniku. Kdykoli někoho odvedou k výslechu, nevědí, v jakém stavu a zda vůbec se vrátí.

Čím zuboženější jsou jejich těla, tím větší sílu má přitom jejich imaginace. Kouří imaginární cigarety, připíjejí si imaginární pálenkou. Od starého příběhu se dostanou ke svým životům v Istanbulu, jehož krásu si naplno uvědomují, až když z něj byli vytrženi. Teď už vědí, jak by v něm měli žít. Z jejich vyprávění tak vyrůstá svébytné město; svobodné a…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte