52A_foto Ascher Family Archive
Lída a Zika. (Kreativní tandem manželů Ascherových)

Móda odráží dobu. Zní to trochu jako klišé, ale na produkci meziválečného Československa to sedí. Když se republice dařilo, rozvíjela se módní kreativita a byznys. Když odtud lidé utíkali, odešli také krejčí, návrháři i obchodníci s módním zbožím. Před válkou prchali židovští podnikatelé v oboru, mezi nimi také obchodník s látkami Zika Ascher se svou ženou Lídou. Z okupovaného, pak komunistického Československa do Anglie, kde byla svoboda – a s ní móda.

Jejich příběh vypráví výstava Šílený hedvábník Zika Ascher, která se otevřela minulý týden v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. A návštěvníkům ho zprostředkovává o dost efektněji, než je v Česku zvykem. UPM investovalo částku několikanásobně přesahující jejich obvyklé výstavy, zaplatilo zápůjčky z význačných sbírek včetně Victoria and Albert Museum v Londýně nebo pozůstalosti Henriho Matisse.

Běží tu autorský dokumentární film, kurátorka Konstantina Hlaváčková dva měsíce studovala rozsáhlý rodinný archiv uskladněný u Ascherova syna Petera v USA, muzeum ze zámoří dovezlo a nechalo restaurovat většinu exponátů. Text Konstantiny Hlaváčkové vychází ve formě výpravné monografie, která byla přeložena i do angličtiny. Tenhle česko-anglický příběh dostal prostě nadstandardní péči a očekává se, že zaujme i mezinárodní publikum.

„Jejich textilie si pro své kolekce vybíraly nejslavnější módní domy francouzské, stejně jako italské a britské, například Christian Dior, Cristóbal Balenciaga, Yves Saint Laurent, Alberto…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1236

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte