Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Učenlivé bakterie

Antibiotika přestávají být zázračný lék

Britský deník The Guardian přinesl zprávu, že na Špicberkách v Severním ledovém oceánu byly nalezeny stopy genu NDM-1, který je vlastní bakteriím odolným vůči známým antibiotikům. Objevení genu na tak odlehlém místě dokazuje podle deníku globální povahu problému a jeho rychlé šíření. Gen byl poprvé objeven u pacienta v Indii v letech 2007 a 2008. Na Špicberky mohl být přenesen migrujícími ptáky nebo lidmi, jejich pohyb je tam však minimální. Na ostrovech bylo odebráno přes 40 vzorků půdy na osmi místech a přítomnost celkem 131 genů rezistentních vůči antibiotikům byla prokázána u 60 procent vzorků.

Zmíněný nalezený gen je odolný vůči karbapenemům, které patří do skupiny antibiotik „poslední záchrany“, tedy těm, proti nimž donedávna bakterie odolné nebyly. Před několika lety ale vědci zjistili, že v jedné čínské provincii lék z této skupiny, Kolistin, neúčinkuje u čtvrtiny pacientů.

Je to důkaz, že jde o skutečně globální problém.

Tweetni to

Článek zaujal i české odborníky. „Čekám, až bude k dispozici podrobná zpráva,“ říká Jan Švihovec, člen předsednictva České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, který se antibiotikům dlouhodobě věnuje. Informace o tom, že se objevila rezistentní bakterie, podle něj čas od času přicházejí, nejčastěji se však při dalším zkoumání ukáže, že přece jen…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte