„Spapkejte si to a připravte si pacinu.“ Pokyny zdravotní sestry na akutním lůžkovém oddělení jedné z českých nemocnic požadující na pacientovi dojíst večeři a připravit ruku pro zapojení infuze by mohly náhodného posluchače snadno zmást, ke komu se tu vlastně mluví. Pacientem není malé dítě, ale dvaapadesátiletý muž nervózně sledující, že kromě zdraví je na zmíněném pracovišti zralé k záchraně ještě něco jiného, méně očekávatelného – a sice český jazyk, který podle všeho upadl do pasti své vlastní košatosti. Tou pastí je fenomén zvaný zdrobněliny.

Úvodem si řekněme, že tohle nemá být kritika profese zdravotních sester, jejíž náplní je stresující práce s nemocnými lidmi, o které se v praxi často musí pečovat jako o děti, včetně přebalování, mytí, dohlížení, aby si svéhlavě nevytrhávali z žíly kapačku nebo neutíkali z pokoje a na chodbě se nepotloukli. Jsme totiž na neurologii, kde k často problémovým pacientům není snadné si najít cestu. Pomocníkem k tomu nakonec může být vřelý jazyk, z něhož se snadno sklouzne – kam jinam než ke zmíněným zdrobnělinám. I člověk v letech musí proto chtě nechtě na nemocničním lůžku udělat výlet v čase a začít si rychle zvykat, že má ručičku, nožičku, hlavičku, leží na postýlce, do žíly mu kape infuzka. Papá, hačá, hajá… Ostatně pacienti samotné strůjkyně tohoto jazykového přibližování oslovují nikoli sestro, ale sestři nebo spíš sestřičko. Zdrobněliny jako výraz jakési…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2342

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte