6-kom
Aleš Gerloch • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když vyšlo najevo, že prezident Miloš Zeman ovlivňoval prostřednictvím svého kancléře Vratislava Mynáře vysoce postavené soudce v případech, které nějak souvisejí s Pražským hradem, udělali poslanci správnou věc: v parlamentu zasedl podvýbor pro justici, pozval si dotčené včetně kancléře a podrobil je výslechu. Soudci popsali, k čemu došlo, a přidali nové informace. Kancléř byl nucen schůzky potvrdit a popsat i ty, o nichž se dosud nevědělo.

Na výjezdním zasedání pléna Ústavního soudu bylo dohodnuto, že soudci se s kancléřem ani nikým dalším už nebudou soukromě scházet k rozhovoru o živých kauzách. Skupina senátorů se na základě informací o snaze Hradu manipulovat zdejší justici rozhodla sepsat ústavní žalobu na prezidenta. Ani Miloš Zeman ovšem neskládá ruce do klína a vliv na justici zkouší získat novou cestou: do Senátu právě míří jeho návrh na nového ústavního soudce.

Jméno odborníka na ústavní právo a bývalého děkana Právnické fakulty UK Aleše Gerlocha vzbuzuje respekt. Při podrobnějším pohledu se ale ukazuje barvitější obraz právníka, který až dosud sloužil především zájmům současné hlavy státu. Kdyby Gerloch prošel Senátem, Zeman by se napříště mohl obejít bez služeb svého kancléře. V konstitučním tribunálu by měl totiž sobě oddaného muže, u nějž není jistota, že by dokázal vzdorovat tlaku mocného přímluvce na ohnutí práva.

Česká justice prošla za posledních patnáct let několika otřesy, z nichž zatím vždy vyšla posílená. Státní zástupci se například postavili…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte