72_foto Archeologické centrum Olomouc
Ze země byla vytažena pomocí jeřábu, pak opatrně převezena do laboratoře.

V místech budoucí dálnice D35 ve východních Čechách, u obce Ostrov nedaleko Vysokého Mýta, archeologové na přelomu roku vyzvedli prokazatelně nejstarší dochovanou dřevěnou studnu ve střední Evropě. „K opracování dubového dřeva přitom sloužily jen primitivní kamenné nástroje,“ říká ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška.

O jak starou studnu jde?

Musím říct, že její stáří nás všechny překvapilo. Dendrochronologickou datací, metodou založenou na výzkumu letokruhů, se zjistilo, že kmeny dubu, které tvoří výdřevu studny, byly pokáceny v letech 5256–5255 před naším letopočtem.  Je pravděpodobné, že časem nové nálezy tuhle studnu překonají, ale aktuálně jde o nejstarší technické dílo tohoto typu nejen ve střední, ale nejspíš i v celé Evropě. Její zachovalost a stáří byly také důvodem, proč jsme se ji rozhodli vyzvednout ze země celou.

Že letokruhy určují, jak starý strom je, je známé. Ale že se stáří stromu dá přesně určit více než sedm tisíc let zpátky, to je ohromující.

Ano, je to tak. Žádný letokruh se nikdy neopakuje, každý rok se v závislosti na klimatických podmínkách liší. Dendrochronologické měření je náročná metoda, která je možná pouze tehdy, pokud máme k dispozici vzorek dřeva, na kterém se dochovalo dostatečné množství letokruhů. Změřený vzorek se pak přenese do počítače a data se zobrazí ve formě tzv. dendrologické křivky, kterou je možné porovnat s databankou letokruhů.…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 448

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte