Obdobou premiérova bonmotu, že „všetci kradnú“, je v akademickém světě čím dál častější tvrzení, že všichni podvádějí. Zatímco politici staví za cizí peníze Čapí hnízda, vědci se v noci plíží do laboratoří, aby potají vyměnili zkumavky nebo vymazali píky v grafech ukazující na kontaminaci vzorků. Přesto jde o výroky obecně nepravdivé, či přinejmenším zavádějící. Pravda je, že existuje celá škála kiksů při vědecké práci, od úsměvných, které se prostě přihodí a je možné nad nimi mávnout rukou, po závažné, jež by se stávat neměly. Úřad pro vědeckou integritu při Ministerstvu zdravotnictví USA rozeznává tři základní typy profesních pochybení: fabrikace, falšování a plagiátorství. První znamená vymýšlení si výsledků, které nebyly nikdy naměřeny, druhý představuje manipulaci s daty zavádějícím způsobem, zatímco třetí je nepřiznané přivlastňování si cizích myšlenek a výsledků. Přestupkem proti etice vědecké práce přitom není chyba či nesprávný názor, pokud byly učiněny v dobré víře.

Vědecká komunikace stojí na důvěře, že data, o kterých se bavíme, skutečně existují. Jakékoli vytváření neexistujících výsledků či záměrné prezentování dat z jiného experimentu je neodpustitelným přečinem. Stejně tak nelze falšovat naměřená data dokreslováním či umazáváním částí křivek v grafech nebo umělým potlačováním experimentálního šumu. A že opisovat od druhých se nemá, ví každý, snad kromě jednoho komunistického poslance a jednoho bývalého prorektora Univerzity Karlovy. V tomto nedávno…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte