Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Zpátky do bloků

Představte si, že stojíte na startu běžeckého závodu. Pustili vás na stadion a nikdo vám nebránil v zápisu, i když chlápek u formuláře překvapeně zvedl obočí. Když se blížíte k blokům, konkurenti na vás divně zírají – třeba na to, co máte na sobě a vůbec jak vypadáte. Někteří se vám smějí do obličeje, jiní se po straně ušklíbnou, další vás okázale ignorují. Po levici máte závodníka, který je na stadionu jako doma, protože tam běhal už jeho dědeček, a po pravici sice běžce od pohledu neschopného, ale s velkou fanouškovskou základnou. Když konečně zakleknete do bloků, ozvou se taky diváci. Pokřikují na vás, že tam nemáte co dělat, že se pro běhání „od přírody“ nehodíte a že máte prostě raději jít domů a třeba tam uklízet. Mohl by se někdo divit, kdybyste se na takový stadion nehrnuli?

Čtenáři už možná tuší, kam autorka směřuje. Metafora je použitelná pro řadu prostředí, tentokrát je řeč o politice. Přestože ženám v Česku nebrání ve vstupu do politiky a veřejného angažmá žádné legální překážky, překonávají stále celou řadu neformálních bariér. Dávalo proto smysl, když se některé strany snažily političkám tento nezaviněný handicap narovnat. Nakonec celá moderní politika vznikla v prostředí formálních kvót – pro muže, a tímto se dějinné kyvadlo mírně vracelo do rovnováhy.

Některé strany (Zelení) kupříkladu dodržují zipový systém při sestavování kandidátek, v němž je v každé trojici alespoň jedna žena. V souladu se svojí tradicí a také ideovou orientací se o to pokoušela i…

I_obalka_R05_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1517
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte