Atlasy světa a hromady úředních listin po celém světě čeká velký přetisk. „Bývalá jugoslávská republika Makedonie“, anglicky FYROM, jak zněl provizorní název Makedonie, z nich zmizí a nahradí ji „Republika Severní Makedonie“. Zdárného konce se tak dočkal sedmadvacet let starý spor mezi Makedonií a Řeckem, který menšímu a chudšímu z obou států notně komplikoval život.

Dohoda se rodila těžko na obou stranách. Nový název sousední země se podle průzkumů nelíbí zhruba šedesáti procentům Řeků, a vcelku nezastřeně jde o iracionální odpor. Spor se celou dobu vedl o to, že „Makedonie“ se jmenuje i severní řecká provincie, která s bývalým jugoslávským státem sousedí. Řekové nechtěli, aby se slovo „Makedonie“ v názvu souseda vůbec vyskytovalo, protože jde o „ochranu naší historie a důstojnosti“, jak zaznívalo na protestních demonstracích.

Makedonie může usilovat o vstup do EU i NATO.

Tweetni to

Část Makedonců, především nacionalisté, kteří jsou ale v menšině, by naopak uvítala název své země bez přívlastků. „Severní“ je tak složitě dojednaný kompromis. Vlády obou zemí potřebovaly ve svých parlamentech hlasy přeběhlíků nebo nezávislých poslanců.

Uznání řeckého parlamentu Severní Makedonie nutně potřebovala. Vyřešení sporu o název bylo podmínkou pro vyjednávání o vstupu do Evropské unie a NATO, což Řecko blokovalo a o což země dlouhodobě usiluje (a k velké nelibosti Ruska, které to považuje za ohrožení svých zájmů). Podpis oficiálních dohod se očekává…

I_obalka_R05_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1535

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte