49-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

V Itálii začal právě platit zákon, jenž by měl zabránit jednomu obzvlášť děsivému utrpení. Nařizuje, že každý občan přepravující v automobilu dítě do čtyř let, musí mít povinně nainstalovaný alarm, který spustí poplach ve chvíli, kdy nepozorný řidič ratolest ve voze zapomene.

Zapomínání dětí v autě se stává stále častěji, alespoň v zemích, které si takovou statistiku vedou. Například ve Spojených státech počty dětí upečených horkem v zaparkovaných vozech vzrostly z jednotek na počátku devadesátých let na rekordních padesát čtyři v loňském roce. A zmiňovaným utrpením se kromě smrti následkem přehřátí míní také pocity viny, s nimiž se musejí vyrovnávat nešťastní rodiče. Vědci pro ně ale mají alespoň trochu útěšnou zprávu: zapomenutí dítěte v autě není zanedbáním péče a není třeba je považovat za provinění. Vyplývá totiž ze zákonitosti fungování lidského mozku.

Jako každý den

Může se to stát každému a skladba amerických řidičů, které taková tragédie v posledních letech potkala, to potvrzuje. Je mezi nimi zubař, elektrikář, protestantský duchovní, policista, voják, zdravotní sestra nebo konstruktér raket. Syndrom zapomenutého dítěte, jak se nešťastnému výpadku pozornosti někdy přezdívá, nijak nesouvisí se sociální situací nebo vzděláním, zapomínají stejně tak otcové jako matky.

S čím ale souvisí zcela jistě, je mechanismus fungování paměti. Psycholog a molekulární biolog David Diamond z Floridské univerzity prostudoval řadu takových tragédií a zjistil, že…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte