Na velitelském shromáždění armády a ministerstva obrany se minulý týden opět oprášila úvaha o větším zapojení myslivců do obrany země – mohli by prý v případě potřeby hlídat třeba hranici. Členové zeleného klanu nemají úplně perfektní pověst a občas se chovají, jako by jim dělalo největší radost pálit po všem, co se v lese pohne. Všichni známe příběhy o zastřelených kočkách, psech a dalších domácích zvířatech, která se ocitla v lese mimo dohled majitelů. Nemluvě o tom, že honitba si každoročně vyžádá lidské oběti. Spoléhat na mysliveckou radost ze střelby při obraně země prostě nevypadá jako dobrý nápad.

Pravdou zřejmě je, že většina myslivců pálí s rozmyslem. Stejně jako třeba sportovní střelci a další milovníci zbraní, s nimiž návrh ministerstva na posílení obrany Česka také počítá. Mobilizační plány patří mezi nejtajnější dokumenty v této zemi, ale zasvěcení vědí, že do nich myslivci ani sportovní střelci nepatří. A patřit by neměli. Když pomineme logistiku, kterou plány obsahují, což je zajištění dopravy, nemocničních lůžek nebo proviantu a energetických zdrojů, mobilizační plány počítají hlavně s vycvičenými vojáky. Proč ne s myslivci?

Podstatou pěší bojové jednotky je součinnost vojáků. Každý má svůj úkol, je vycvičen k tomu, aby dokázal chránit své spolubojovníky, posiluje se instinkt loajality a odpovědnosti ke spolubojovníkům, obrana či útok mají svoji strategii a pravidla, aby došlo k co nejmenším ztrátám.

Umět se strefit do terče je…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3005

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte