Česko si brzy opět nahlas připomene, v jak podivné politické situaci se v posledních letech nachází. Po čase klidu přijde znovu na přetřes Andrej Babiš a jeho vztah k holdingu Agrofert, jejž vybudoval a jako premiér vložil do svěřenského fondu. Otázka Babišova vztahu k Agrofertu je zásadní z hlediska zákona o střetu zájmů, který znemožňuje, aby byly firmy politiků příjemci veřejných peněz nebo vlastnily média. Čeští ministerští úředníci právě teď ladí podobu veřejného registru majitelů všech firem v Česku, v němž se bude muset k vlastnictví firem přihlásit každý – byť se dodnes skrýval za zahraničními firmami nebo v daňových rájích. Nebo za svěřenskými fondy. A diskuse se povede i o tom, jestli bude mít Babiš podle konečné podoby zákona povinnost se k Agrofertu přihlásit, nebo ne. Kdyby ano, mohl by Agrofert přijít o dotace a veřejné zakázky, nebo by se Babiš musel vzdát své politické kariéry.

Žádný spěch

Na Slovensku, kde veřejný registr zavedli už před dvěma lety pro firmy ucházející se o veřejné zakázky, je Andrej Babiš uveden jako jeden z konečných uživatelů výhod z holdingu Agrofert. To odstartovalo spor s organizací Transparency International, který vyvrcholil až auditem Evropské komise, jenž Babiše nařkl ze střetu zájmů.

I český problém pro Babiše přichází z Bruselu. Zřízení veřejného registru Česku nařizuje unijní směrnice schválená loni v květnu. Jenže české ministerstvo spravedlnosti, které má jeho zřízení na starosti, bude mít na startu téměř roční…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte