České moderní dějiny 20. století mají několik známých hrdinů, jako byli parašutisté, kteří zabili říšského protektora Reinharda Heydricha, nebo Milada Horáková, jež neustoupila ze svých principů ani tváří v tvář smrti. Ti všichni mají své jméno, učí se o nich ve školách. Díky tomu máme k dispozici kompas, maximu, jak se má člověk zachovat ve složitých dobách, kdy se rozhoduje o svobodě, postavení se tyranii a útlaku. Nebo prostě když někdo „jen“ řeší, jak se zachovat slušně.

Pak je tu ale řada bezejmenných, o nichž většina z nás nikdy neslyšela, a přitom by jejich příklady mohly také vést. Autor těchto řádek například ještě do letoška neměl nejmenší tušení o mladé Britce Doreen Warriner, která na začátku druhé světové války zachránila z Československa několik tisíc zdejších občanů, jimž kvůli protihitlerovským názorům hrozilo zabití. Cítila to jako svoji povinnost, a tak se rozjela do vzdálené země a vykonala ji. Jméno Warriner už bylo vyzdvihnuto ze zapomnění, v dubnu jí vzdal hold ministr zahraničí, její potomci byli pozváni do Černínského paláce.

Na „bezejmenných“ lidech, jako byla Warriner, je nejzajímavější, jak velkou odvahu projevili, aniž by museli. Na rozdíl od parašutistů k tomu nebyli vedeni, nezastávali žádné vojenské hodnosti či politické funkce, kde by s tím museli podprahově počítat. Často se rozhodli spontánně, když došlo ke zlomové chvíli. Tak jako to svého času udělala jiná „hrdinka v domácnosti“ Božena Kropáčková, když na jaře 1942 u sebe ukryla…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte