Tuším, že to byl písničkář Jaroslav Wykrent, kdo zpíval: „Můj táta byl mistrem svého řemesla, / jeho sláva široko se roznesla“ – načež následovalo – „profese se dědí z otce na syna, / tam, kde otec končí, syn už začíná.“ Zpěvák tak pěkně vykreslil tradiční cechovní systém, kdy koláři po řadu generací vyráběli stále ta samá dřevěná kola k vozům, do kterých vozkové pořád stejně zapřahali koně, okované neměnným způsobem v kovářově výhni. Byť i dnes se asi najdou povolání, kde je tento středověký model stále funkční, práce ve vědě a na technických inovacích vypadá jinak. Za jednu generaci se výzkumné metody i předmět bádání kompletně změní, nemá proto cenu budovat na daném pracovišti vědecké dynastie kolem jednoho úzkého vědeckého problému. Neznamená to ale, že takové dynastie nevznikají, a v české vědecké obci je bohužel příbuzenská či místní plemenitba (anglicky „inbreeding“) stále rozšířená mnohem více než na západ od našich hranic. Místo aby profesor Univerzity Karlovy vyslal svého oblíbeného studenta do světa nebo alespoň do Brna a pak se radoval, jak se mu daří na jiném pracovišti, drží si ho i po absolvování studia jako svého asistenta, umetá mu akademickou cestičku a postupně mu předává svou laboratoř. Ve zvlášť křiklavých případech, typicky v gardu profesor–studentka, pak dochází i k doslovně příbuzenské plemenitbě.

Dobré univerzity se proti místní plemenitbě brání psanými i nepsanými pravidly; platí tam například zákaz habilitovat se na pracovišti, kde byl člověk…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte