Donald Trump je sice proslulý chaotickými změnami postojů, někdy ale své sliby bohužel plní. Minulý týden zahájil proces odstoupení od pařížské klimatické dohody, důležitého mezinárodního nástroje ke snižování emisí skleníkových plynů. Nyní běží roční „výpovědní lhůta“ a v listopadu 2020 se USA stanou jedinou nesignatářskou zemí na světě. Důsledky odstoupení mohou být skutečně vážné.

Trump argumentuje, že plnění dohody by pro Američany znamenalo nepřijatelnou ekonomickou zátěž. Není to pravda, vynaložené náklady by se vrátily díky čistšímu vzduchu, novým podnikatelským příležitostem a nakonec i proto, že by ubylo katastrof, jako je sucho nebo povodně.

Spojené státy se ale po této trajektorii neubírají. Jejich emise skleníkových plynů sice klesají, jenže Donald Trump udělal vše pro to, aby snižování zpomalil. Mimo jiné zničil klimatickou politiku Clean Power Plan (Plán čisté energie) svého předchůdce Obamy a oslabil i legislativu vyžadující pokles spotřeby paliva u nových automobilů. Iniciativu pak sice místo federální vlády převzaly jednotlivé státy americké unie, města a soukromé firmy, jenže to nestačí. Spojené státy pořád získávají 80 procent energie z fosilních zdrojů a jejich celkové počínání je dnes s cíli pařížské dohody v naprostém rozporu.

V tom rozhodně nejsou samy. Čerstvá zpráva skupiny předních vědců znovu potvrdila, že na cestě k plnění dohody je pouze Evropa. Plány zbytku světa zpráva hodnotí jako nedostatečné. Proč tedy vadí, že Spojené státy…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte