Tento podzim si americká média oblíbila šestiletou Vivian Lord ze státu Arkansas. S pomocí maminky rozeslala několika americkým výrobcům hraček ručně psaný dopis: „Hraju fotbal. Je mi šest let. Proč nevyrábíte taky holčičí vojáčky? Maminka kamarádky je taky v armádě!“ Dodává, že viděla růžové verze cínových vojáčků, ale to nejsou holky, jen růžoví chlapi, a modely vojaček nikde sehnat nelze. Ukázalo se, že její dopis nebyl zdaleka jediný. Jo Ann Ortloff, která sloužila u námořnictva 33 let, napsala jedné z hračkářských firem, že má tři vnučky. Kdysi si sama prý hrála s bratry se zelenými cínovými vojáčky. Ale dneska by pro vnučky už ráda viděla ženský ekvivalent v bojových pozicích.

A po prvotním odporu – design nových, kvalitních figurek je prý drahý – se už výroba rozjíždí. Negativní pozornost médií nepochybně hračkáře výrazně popohnala. Příští rok tak na trh bude třeba firma BMC Toys uvádět kapitánku se zbraní a dalekohledem v ruce a také ženskou vojačku v pokleku držící bazuku připravenou k výstřelu.

Nemám samozřejmě zhola nic proti vyrovnávání genderové nerovnosti v hračkách. Naopak, vítám, když společnost zkoumá, jestli k věcem přistupuje férově, a zamýšlí se nad tím, co se pomocí hraček a her vlastně děti podvědomě učí. Ale právě ta druhá část mi v celé debatě o vojačkách velmi chyběla. Patří vojáci a maličké zbraně do rukou dětí? Proč velebíme armádu a kupujeme holčičkám a chlapečkům figurky, které se jako zabíjejí? Nejen v kontextu celosvětové militarizace,…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte