46-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

S blížícím se výročím listopadu se množí texty a vyjádření, jako bychom nebyli na oslavě, ale spíš tak trochu na pohřbu. Prý není moc co slavit a Češi vlastně nikdy nechtěli svobodu. Ani v roce 1989, tehdy jen snili o tom, že se jim bude materiálně lépe žít.

Tyto řeči se dají pochopit – vykreslování bezvýchodné situace zní zajímavě, provokativně –, ale neodpovídají skutečnosti. Listopad 1989 je naopak jedním z mála momentů, na kterém se drtivá většina shodne jako na pozitivním. Než někoho vyřazovat z „klubu“ je tedy lepší pracovat s odkazem tehdejších událostí.

Učení se nesvobodě

Historie se vždy bude interpretovat různě a nepochybně bude i nástrojem politických bojů. Není tedy divu, že se tak děje i u listopadových událostí roku 1989. Zdá se, že je tu z jedné strany snaha vykreslit tehdejší dění tak, že to prostě jen tak samo od sebe prasklo, aby se umenšil význam disidentů, intelektuálů či studentů. A z druhé strany sílí interpretace, že před třiceti lety chtěly svobodu jen elity, zatímco většinová společnost pouze doufala v materiální polepšení.

Nepochybně tak trochu platí obojí, ale připomeňme, že v roce 1989 režim stále zatýkal svobodomyslné občany a posílal je do vězení, brutálně mlátil demonstranty, veřejnost měla přístup jen k vylhaným oficiálním informacím a nikdo z tehdejších komunistických papalášů nehodlal dobrovolně uhnout z cesty. Takže kdokoli, kdo se odvážil ještě i v prvních dnech a týdnech po 17. listopadu stávkovat,…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte