Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

NE. Nelze tlačit na „správnost“

Udělení Nobelovy ceny za literaturu Peterovi Handkemu vyvolalo vlnu kritiky kvůli jeho podpoře hlavního viníka války v Jugoslávii Slobodana Miloševiče. Měli by hodnotitelé podobně problematické postoje zohledňovat?

Některé občanské postoje, které Peter Handke zastává od devadesátých let, jsou prostě odporné: zpochybňování prokázané genocidy, bagatelizace zločinů bosenských Srbů, výsměch obětem, projev na pohřbu Slobodana Miloševiče souzeného před smrtí za válečné zločiny. Jenže nobelovská porota, tvořená letos také mladými externisty z řad literárních kritiků, hodnotila – doufejme – jeho přínos pro literaturu, ne politické názory. Za sto let se na názorové zbloudění stárnoucího muže možná zapomene; knihy, scénáře a divadelní hry, které psal na vrcholu sil, budou ale nejspíš žít dál.

Spoustu výjimečných osobností vybavila příroda jakýmsi „genem vzdoru“, který jim pomohl vyniknout. Lidé jako Jim Morrison, Jean-Paul Sartre, Jean-Luc Godard nebo Ivan Jirous byli po většinu života v nějakém konfliktu se společností či názory, které v ní převládaly. Rovněž mezi předními vědci – a těmi českými zvlášť – se najde dost lidí, jejichž postoje jsou mírně řečeno zvláštní; třeba pohled na klimatickou změnu, spojenectví s Ruskem namísto členství v NATO či aktuálně na pokus Kellnerovy PPF koupit si za pakatel Univerzitu Karlovu. Neumenšuje to ale význam, který tito lidé mají v rámci své profese.

Jistá chuť jít proti proudu a s kůží na trh, jež danému člověku pomáhá v kariéře, se zkrátka může za hranicemi jeho oboru nebo v jiné životní etapě zvrhnout v něco, co bychom od něj raději neslyšeli. Když Peter Handke nechal ve své hře Spílání publiku z roku 1966 křičet herce divákům do tváře…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte